VIDEO.Βαριά ήττα από την Νικη Προαστίου, με ελαφρυντικά για την Α.Ε.Καλαβρύτων

Η ομάδα των Καλαβρύτων εξέτισε την τιμωρία της δίνοντας εκτός έδρας αγώνα με την δυσκολότερη ομάδα του Ομίλου την Νίκη προαστίου. Η αντίπαλος της Α.Ε.Κ προέρχεται από την Α κατηγορία και διαθέτει μια νεανική ομάδα με εξαιρετική τεχνική και ημιεπαγγελματική φυσική κατάσταση. Σαν να μην έφταναν αυτά, ένα γκολ από τα αποδυτήρια μετά από ασίστ η οποία προήλθε από κόντρα, έδωσε την ευκαιρία στους τυπικά φιλοξενούμενους να προηγηθούν στο 2' με τον Κόκα.

Η ομάδα των Καλαβρύτων είχε στηθεί καλά και πρόσεχε περισσότερο την άμυνά της και στο διάστημα από το 30' έως το 40΄ ισορρόπησε τον αγώνα. Λίγο πριν το ημίχρονο η νίκη διπλασίασε τα τερματά της σε μια φάση όμως που ο σκόρερ Ξύδης έκανε επιθετικό φάουλ στον DIOYF (σχετικές φωτό στο τέλος του κειμένου).

Δεύτερο ημίχρονο και η Νίκη ανέβαζε στροφές ανά περιόδους κατάφερε έτσι μέσα σε ένα πεντάλεπτο 55' και 60΄να σκοράρει ακόμα δυο φορές. Στο 91' έγινε και το 5-0 με τον παίκτη που άνοιξε το σκορ.

Η εικόνα του αγώνα και το τελικό σκορ είναι λίγο διαφορετικά πράγματα. Η ομάδα των Καλαβρύτων λειτούργησε σαν ομάδα και είχε ευκαιρίες να μπει στον αγώνα αλλά αυτό δεν συνέβη.

Ικανοποιητική παρουσία από όλους με τον Δ.Τζόβολο και τον Γ. Αλεξόπουλο να κάνουν καλό παιχνίδι στα άκρα της άμυνας. Ο Παπαδημητρόπουλος ήταν εκεί σε τρεις δύσκολες φάσεις και ο Dioyf όταν ξεκόλλησε από αμυντικό χαφ ανέβασε την απόδοσή του. Παπαγεωργίου και Κανελλόπουλος σταθεροί και φυσικά όλοι χωρίς καμιά εξαίρεση, ακόμα και ο Γ.Τσαβαλάς που αγωνίστηκε για λίγα λεπτά έδωσαν μάχες.

ΤΕΛΙΚΟ : Α.Ε.ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ - ΝΙΚΗ ΠΡΟΑΣΤΙΟΥ 0-5