VIDEO - Βρήκε πατήματα και ψυχή το Μπάσκετ της Α.Ε.Καλαβρύτων

Με την πρώτη εντός έδρας νίκη απέναντι στην μέχρι χθες αήττητη ομάδα του Σκαγιοπουλίου προχώρησε η Α.Ε.Κ .Τ ο νωθρό πρώτο δεκάλεπτο έφερε την τοπική ομάδα να χάνει, στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα έγιναν χειρότερα και βυθίστηκε στο -14 αφού η άμυνα δεν είχε αποφασίσει να πιάσει δουλειά.

Ημίχρονο και βρέθηκε να χάνει με 20-31.Η κατακόρυφη απόδοση της άμυνας κυρίως και η ψυχή στην επίθεση συντέλεσαν στο να ροκανιστεί η διαφορά και στο τέλος μετά από μάχη να κερδίσει με 53-50.

Αξίζει να σημειωθεί μια ολιγόλεπτη διακοπή του αγώνα την οποία προκάλεσε για ασήμαντη αφορμή ο διαιτητής του αγώνα κ. Αθανασόπουλος, όταν αποφάσισε να απειλήσει με μηδενισμό την τοπική ομάδα,για απρεπείς συμπεριφορές κάποιων αγνώστων μέσα από το σύνολο της κερκίδας, χρησιμοποιώντας τα όπλα που του δίνει η αθλητική νομοθεσία.

Όπλα που έχουν θεσμοθετηθεί για να επιτελεί το έργο του με ασφάλεια,αξιοπρέπεια και αμεροληψία και όχι για να υποδεικνύει με υπεροψία και δειγματοληπτικά φιλήσυχους θεατές και να στοχοποιεί ανθρώπους επιλέγοντας να τους στερήσει την φυσική παρουσία τους στον αθλητικό χώρο χωρίς να έχει συγκεκριμένα στοιχεία εναντίον τους.

Στην συνέχεια προφανώς κατανόησε την ατυχή διαχείριση της στιγμής ,το άτοπο και υπερβολικό της επιλογής του και συνέχισε τον αγώνα, κάνοντας συνολικά μαζί με τον συνάδελφό του μια σχεδόν αλάνθαστη διαιτησία.