Η Α.Ε. Καλαβρύτων δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα των play off

Σε ένα από τα καλύτερα φετινά της παιχνίδια η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αναδειχθεί νικήτρια και ξεκίνησε με το αριστερό τα play off γνωρίζοντας εκτός έδρας ήττα απο τον Η.Ρ.Α. ΠΡΟΑΣΤΕΙΟΥ με σκορ 65 - 58.
Στην πρώτη τους ”έξοδο” οι Καλαβρυτινοί βρήκαν απέναντί τους μία ομάδα που τους ταίριαζε και απέδωσαν πραγματικά ωραίο μπάσκετ. Σε αυτό βοήθησαν και οι αντίπαλοι που παρουσίασαν μία δεμένη και δουλεμένη ομάδα που δίκαια τερμάτισε πρώτη στον όμιλό της. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος σε όλη την διάρκειά του και κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό από την ευστοχία του Μπαλάσκα που πέτυχε δύο ‘’μεγάλα’’ σουτ που έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα της Πάτρας 2 λεπτά πριν το τέλος, προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το τέλος αφού ήταν εύστοχοι και στις βολές που εκτέλεσαν.
Ο αγώνας ξεκίνησε μουδιασμένα για την Α.Ε.Καλαβρύτων που έψαχνε τα πατήματά της και την συγκέντρωσή της στο α’ δεκάλεπτο. Κατάφερνε όμως να βρίσκεται κοντά στο σκορ και με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου άρχισε να παίζει μυαλωμένα, να βγάζει ωραίες συνεργασίες και να βάζει τα μακρινά σουτ πράγμα που της επέτρεψε να πάει στην ανάπαυλα προηγούμενη με 9 πόντους (25-34)
Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα η Α.Ε.Κ δεν κατάφερε να διατηρήσει το ίδιο καλό πρόσωπο αλλά παρέμενε ανταγωνιστική και τελικά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες. Λίγο η χαμένη συγκέντρωση σε κρίσιμες στιγμές του ματς, λίγο οι πολλές χαμένες βολές (πάλι) δεν επέτρεψαν στην ομάδα των Καλαβρύτων να βάλει τις βάσεις για μια πολλή καλή πορεία στους αγώνες κατάταξης.
Αν η Α.Ε.Κ θέλει να διεκδικήσει ένα από τα εισιτήρια της ανόδου θα πρέπει να αφήσει πίσω της τον σημερινό αγώνα και να αφοσιωθεί στα δύο επόμενα ματς που γίνονται στο γήπεδό της (8/6 και 11/6).

Τα δεκάλεπτα 18-12, 25-34(ημίχρονο), 49-45, 65-58(τελικό)
ΗΡΑ Προαστείου(ΓΟΥΒΕΛΗΣ) : Αρκουμάνης Κ. 4, Αλεξανδρόπουλος 2, Αρκουμάνης Π. , Μπαλάσκας 14(2), Νικολόπουλος 9, Βανδώρος 12(1), Σγούρας , Ζαγκάς 8, Μενέγης 8, Παγώνης 8
ΑΕ Καλαβρύτων(ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ) : Μπέκιος 7(1), Μπίρμπας 5,Καλδίρης ,Ζυγούρας Αν. , Ζυγούρας Κ. 18(2), Παρασκευόπουλος 7, Κοτσίρης Γ. 3(1), Κοτσίρης Β. 10(2),Μπράτσικας 4, Πορετσάνος 4