Α.Ε.Καλαβρύτων-Σ.Ε.Φ.Α Ανδραβίδας 65-64

Έναν πλούσιο αγώνα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν σήμερα οι θεατές στο κλειστό των Καλαβρύτων. ΑΕ.Καλαβρύτων και ΣΕΦΑ Ανδραβίδας ευχαρίστησαν τον κόσμο με την απόδοσή τους και προσέφεραν σε όλους ένα ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και χαρακτηριστικό είναι ότι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 19-19 ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Ηλείας να είναι μπροστά με έναν πόντο (37-38). Η ΑΕΚ πλήρωσε για ακόμα μία φορά το κακό της τρίτο δεκάλεπτο και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου μη μπορώντας να βρει λύσεις στην επίθεση ενώ συνέχιζε να δέχεται εύκολα καλάθια από τους αντιπάλους της.
Όλα έδειχναν χαμένα για την ΑΕΚ 13 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο το σκορ ήταν 42-52 και το μπλοκάρισμα στην επίθεση συνεχιζόταν. Η έμπνευση του προπονητή να γυρίσει την άμυνα σε ζώνη έδεσε τα μετόπισθεν και σιγά σιγά η ΑΕΚ ροκάνιζε την διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -6(49-55)
Ξεκινώντας η τελευταία περίοδος η διαφορά παρέμενε στους 6 με 8 πόντους και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο όπου οι Καλαβρυτινοί με ένα ξέσπασμα πέρασαν μπροστά και με καλάθι του Παρασκευοπούλου απέκτησαν προβάδισμα με 3 πόντους ενώ απέμεναν 22 δευτερόλεπτα για την λήξη του αγώνα. Η ΣΕΦΑ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τον Βάτση πέτυχε καλάθι και φάουλ 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο παίχτης της ΣΕΦΑ είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση όμως λύγισε κάτω από την πίεση της εξέδρας και αστόχησε στην συμπληρωματική βολή και το σουτ της απελπισίας που επιχείρησε ο Κουσούνης δεν γινόταν να βρει τον στόχο.
Με δραματικό τρόπο λοιπόν η ΑΕΚ έφτασε στην πρώτη της νίκη στα play off  και ελπίζει την Τετάρτη να τις διπλασιάσει για να έχει ελπίδες να ανέβει κατηγορία
Ξεχωριστή μνεία θα πρέπει να γίνει και στους φιλάθλους που γέμισαν σήμερα το γήπεδο και έγιναν πραγματικά ο 6ος παίκτης της ομάδας βοηθώντας της σε καταλυτικό βαθμό να φτάσει στην νίκη!
Τα δεκάλεπτα 19-19, 37-38(ημίχρονο), 49-55,65-64(τελικό)

ΑΕ.Καλαβρύτων(Δ.ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ) : ΜΠΕΚΙΟΣ 6(1), ΜΠΙΡΜΠΑΣ 10, ΖΥΓΟΥΡΑΣ ΑΝ. , ΜΠΡΑΤΣΙΚΑΣ , ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ 9, ΖΥΓΟΥΡΑΣ Κ. 2, ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ 6, ΚΟΤΣΙΡΗΣ Γ. 10(2), ΚΟΤΣΙΡΗΣ Β. 10(2), ΚΑΛΔΙΡΗΣ , ΚΑΡΑΜΟΥΖΗΣ 6, ΠΟΡΕΤΣΑΝΟΣ 6
ΣΕΦΑ Ανδραβίδας(ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ) : ΠΑΝΤΑΖΟΠΟΥΛΟΣ 4, ΓΩΤΗΣ 10, ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΑΣ , ΚΟΥΣΟΥΝΗΣ 15, ΜΑΡΚΑΤΣΕΛΗΣ 12, ΒΑΤΣΗΣ 10, ΜΑΡΙΝΟΣ 8, ΑΓΡΑΠΙΔΗΣ 3(1), ΛΕΜΠΟΤΕΣΗΣ , ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ 2