A.E.Καλαβρύτων - Πρόκριση στο κύπελλο ερασιτεχνών

Στα πλαίσια του κυπέλλου ερασιτεχνών η ΑΕΚ βρέθηκε στο γήπεδο ''ΚΑΜΑΡΩΝ'' και αντιμετώπισε τον Φοίνικα Σαλμενίκου.

Στις κερκίδες του γηπέδου υπήρχαν δυσανάλογα με την σοβαρότητα του αγώνα πολλοί θεατές .Αυτό εξηγείται από το γεγονός ότι πολλές ομάδες της κατηγορίας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μελλοντικούς τους αντιπάλους .Ανάμεσα στους θεατές και ο πρόεδρος της ΕΠΣ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι,ο αγώνας που ήταν νοκ άουτ,εξελίχθηκε σε θρίλερ και χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι για να προκύψει ο νικητής.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε μουδιασμένα και πολύ νωρίς(στο 10') βρέθηκε πίσω στο σκορ.Στην συνέχεια αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Γ.Αναγνωστόπουλο.Ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα έβγαλε έτοιμο γκολ στον Κακκαβά ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία και έκανε το 2-1.Έτσι τελείωσε το Α ημίχρονο.

Στο Β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι εκμεταλεύτηκαν τον χώρο που τους δόθηκε,πίεσαν και στο 80' λεπτό ισοφάρισαν σε 2-2. Ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Κατά την διάρκεια της παράτασης και έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους στο 95' οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-2 .Όλα φαίνονταν να έχουν τελειώσει αλλά η εξαιρετική απόδοση και το πάθος του Χ.Αλεξοπουλου ''τράβηξαν'' την ομάδα και με απευθείας χτύπημα φάουλ του ίδιου, το παιχνίδι έφτασε στο 3-3 και έτσι έμεινε μέχρι την λήξη του.

Επόμενο βήμα η διαδικασία των πέναλτι όπου ευστόχησαν και οι πέντε, ενώ ο Παπαδημητρόπουλος απέκρουσε το πέμπτο πέναλτι των αντιπάλων και εστι η πρόκριση ήρθε για την ΑΕΚ.

Σε γενικές γραμμές η ΑΕΚ έκανε μια καλή εμφάνιση, άλλα αξίξει να σημειωθεί η εξαιρετική απόδοση του Αλεξόπουλου και του Αναγνωστόπουλου,η σταθερότητα του Κανελλόπουλου ,τα καλά δείγματα που έδειξε ο Κουτρουμάνης και οι λύσεις που έδωσε ο Παπαγεωργίου.Ο Τζόβολος έδειξε ότι είναι θέμα χρόνου να επιστρέψει στην θέση του δεξιού Μπακ και σήμερα βρήκε πολλές βοήθειες απο τον Κακκαβά ,ο οποίος έκανε πολλά χιλιόμετρα .Ο τερματοφύλακας Κ.Παπαδημητρόπουλος είναι ακόμα κάτω από το επίπεδο που ο ίδιος έχει ορίσει για τον εαυτό του, αλλά ''ξύπνησε'' στο τέλος και καθάρισε κρίσιμες στημένες φάσεις και βέβαια με την απόκρουση του πέναλτι έδωσε την πρόκριση