Οδυνηρή ήττα για τα Καλάβρυτα

Σε εφιάλτη μετατράπηκε για την Α.Ε.Καλαβρύτων ο θεωρητικά εύκολος αγώνας που έδωσε σήμερα, με φιλοξενούμενη την Φλόγα Ροδιάς.

Παρά τις προβλέψεις, το παιχνίδι κύλησε όπως ήθελε ο προπονητής της Ροδιάς κ. Μ. Καρατζάς.

Έμπειρος και μεθοδικός καθώς είναι, ήξερε από την αρχή ότι θα δεχθεί πίεση και είχε προετοιμαστεί κατάλληλα για αυτό. Πρόσεξε πολύ την άμυνά του και οι παίκτες του φρόντισαν να εκμεταλλευτούν λάθη και παραλείψεις από πλευράς των Καλαβρύτων.

Ο Κωστής Βλάχος από την άλλη πλευρά, ενώ γνώριζε ότι είχε το πλεονέκτημα της διαφοράς δυναμικότητας, επέλεξε να το εξαντλήσει βιαστικά, με φουλ επίθεση από την αρχή, με σκοπό στο 20 λεπτο να καθαρίσει το παιχνίδι.
 Αυτό όμως όχι μόνο δεν συνέβη αλλά o ψηλόσωμος  Κλάιντι και ο δυνατός φορ Κατσαούνης σε κάθε αντεπίθεση δημιουργούσαν ορατούς κινδύνους. Στο 25’ ο Κλάιντι κατέβασε με το κεφάλι την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο  Κατσαούνης με ένα σουτ που πήρε περίεργη τροχιά κατάφερε να κάνει το 0-1. Λίγα λεπτά αργότερα στο 29’ κακή συνεννόηση ανάμεσα στην άμυνα και τον τερματοφύλακα Λέση έδωσε την ευκαιρία ξανά στον Κατσαούνη να χωθεί και να κάνει το 0-2.

Η Ροδιά παραχώρησε την κατοχή αλλά όχι και τις τελικές ενέργειες στους γηπεδούχους, που δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, λόγω πυκνότητας στην περιοχή της.

Σε αυτό το σημείο μίλησε το πάθος συγκεκριμένων ποδοσφαιριστών, με τον Αλεξόπουλο να κάνει χιλιόμετρα και να δίνει μάχες, μέχρι την στιγμή  που δικαιώθηκε, όταν  με άπιαστο απευθείας χτύπημα φάουλ  μείωσε σε 1-2.

Δεύτερο ημίχρονο και η απόσταση ανάμεσα στην αμυντική και την μεσαία γραμμή  των Καλαβρύτων  εξακολουθούσε να είναι  αρκετά μεγάλη και δεν έκλεισε καμιά στιγμή.

Αποτέλεσμα ήταν το παραμικρό κλέψιμο στο κέντρο, από την συνεχώς αμυνόμενη Ροδιά, να δημιουργεί κινδύνους, σαν εκείνον του πρώτου ημιχρόνου, στο 43”, όταν ο φορ της Ροδιάς βρέθηκε μόνος απέναντι στον Λέση, αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και εκείνον του 88’ που μετέτρεψε σε γκολ ο Κλαιντι και διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Η ταχύτητα του Σταματόπουλου που μάλλον άργησε να χρησιμοποιηθεί, δεν μπορούσε να αξιοποιηθεί γιατί η επιλογή του Κ. Βλάχου ήταν να τοποθετηθεί  αρκετά πίσω.

Ξεχώρισαν οι: Αλεξόπουλος και Γ. Αναγνωστόπουλος

Φυσικά το πρωτάθλημα είναι στην αρχή του και η ομάδα των Καλαβρύτων έχει δυνατότητες να κοιτάξει στα μάτια όλους τους ανταγωνιστές της. Κακή παρένθεση πρέπει να είναι το προηγούμενο και αυτό το παιχνίδι.

Διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης ήταν  ο κ. Νίκος Μέρμηγκας με βοηθούς τους κ.κ. Παναγιώτη Θεοφανόπουλο και Ανδρέα Αναγνωστόπουλο.

Τα Καλάβρυτα διαμαρτυρήθηκαν για μη καταλογισμό πέναλτι, στο 67’,μετά από σύγκρουση του Δημόπουλου με τον τερματοφύλακα της Ροδιάς Γιώνη.

Καλάβρυτα: Λέσης, Μπαχάς (71΄Σταματόπουλος), Χρ. Αλεξόπουλος, Ν.Παπαγεωργίου, Ντάλας, Δ.Παπαδόπουλος, Θ.Κουτρουμάνης (80΄Δ.Τζόβολος), Κ.Δημόπουλος, Γκεράρντ (90΄Γ. Πολυζωγόπουλος), Θ. Αναγνωστόπουλος, Γ. Αναγνωστόπουλος (70΄Α. Πολυζωγόπουλος)

Φλόγα Ροδιάς: Γιώνης (67΄Λαουρδέκης), Μακάσης (82΄Ροδόπουλος), Α. Λιακόπουλος, Π. Λιακόπουλος, Βούλγαρης, Χριστόπουλος, Κλάϊντι , Δεσποτόπουλος, Κατσαούνης, Μπαντούνας, Αλευρίτης.